Balcon Pineta (2520)

Wejście na Balcon Pieta, Pireneje 2008 -

Droga z Bielsa do końca Val de Pineta okazała się lepsza niż przypuszczałem. Co prawda wąska ale asfaltowa. Serpentynka jest tylko przy wyjeździe z Bielsa, później lekko pod górę lecz na długim odcinku. Dojeżdżam na parking, darmowy. Duży parking o żwirkowatym podłożu. Tuż obok miejsce gdzie można rozbijać namioty (niestety za drobną opłatą). Z Bielsa do tego miejsca jest 14 km.

Zabieram wszystko co niezbędne i ruszam. Początkowo odcinek lasem lecz szybko się przerzedza. Szeroka droga z widokiem na Circo Pineta. Dochodzę do małego wodospadu. Sesja zdjęciowa. Za mostkiem jest drogowskaz na Balcón Pineta. Jak się później okazało pierwszy i ostatni. Zanurzam się w delikatny las. Pod górę ale niezbyt forsownie. Tak aż lasek się skończy. Więcej przestrzeni, dochodzę do wodopoju. Tak sobie nazwałem to miejsce gdzie postawiono coś na kształt wydrążonego pnia by mogła zbierać się spływająca woda. Pogoda jest super! No tak, wszystko pięknie i ładnie, jest tylko jeden problem, którędy na Balcón Pineta? Na prawdę nie mam pojęcia. Nic to, idę w kierunku Cascada Cinca. Jak się później okazało była to oczywiście zła droga. Jeśli ktoś by był w tym miejscu to do Cascada Cinca jest na lewo a na Balcón Pineta raczej na wprost. Kopczyków nie widać. Choć, może ich nie zauważyłem. Dochodzę pod sam wodospad, robię zdjęcia, kręcę się w koło. Dalszej ściezki nie widać. Do tego jak na złość nikogo by się spytać gdzie i jak (nie licząc jednego Hiszpana spotkanego przy wodospadzie, niestety nie wiedział, przyszedł tutaj by fotografować Cascada de Cinca).

Dobrą godzinę straciłem, już prawie się poddałem i gdzieś w oddali zauważam, że ktoś schodzi z wysoka. Co za fart! Jednak wdrapię się dziś na Balcón Pineta! Patrzyłem jak ten ktoś schodzi, minął mnie w znacznym oddaleniu ale wystarczyło by zapamiętać którędy szedł. By nie tracić czasu na powrót do wodopoju ruszyłem na przełaj, nie było łatwo lecz w końcu odnalazłem właściwą ścieżkę. W miejscu w którym na nią wkroczyłem była dość wyraźna i jak mi się zdawało, logicznie wiła się w górę. Tak do końca nie wiedziałem czy prowadzi na Balcón Pineta. Lecz z drugiej strony gdzie mogła prowadzić, tym bardziej że było w górę. Mozolnie w górę, zygzakami, po kamieniach. Piękne widoki.

Ku mojemu zdziwieniu doganiam hiszpańskojęzyczną grupę. Musieli wyjść na długo przede mną lub dotrzeć tutaj z innej strony. Pytam dlaczego nie idą dalej, Balcón Pineta jest na wyciągnięcie ręki (zostało może z 250 metrów podejścia). „Śnieg a my nie mamy raków”. Śnieg był, 100-150 metrów, bez możliwości wyminięcia. Raki miałem w plecaku. Było ciepło, śnieg miękki i do tego wydeptana ścieżka. Tak sobie myślę, po co te raki? Nie zakładam, idę. I poszedłem. Ostrożnie bo byłem obserwowany, hehe, a nie chciałem dać ciała. We dwóch miejscach było troszkę niebezpiecznie lecz ogólnie bułka z masłem! Hiszpanie nie poszli za moim przykładem, dalej siedzieli i dumali.

Pięknie jest na Balcón Pineta! Szczególnie jak dużo śniegu, dodaje kolorytu. To takie dość duże wypłaszczenie a w górze następne piętro. Trochę mnie zaskoczyła ilość śniegu, wszak to już lipiec. Z drugiej jednak strony byłem ponad naszymi Rysami.

W planach na dziś miałem pójść dalej na Pico Astazu, za dużo jednak czasu straciłem szukając ścieżki na Balcón Pineta i samo to miejsce wystarczająco mnie urzekło, poczułem zadowolenie że tutaj dotarłem i mogę napaść oczy, więc odłożyłem wejście na następny raz. Znajduje się tutaj także dość duży kamienny kopiec z zawieszonymi kolorowymi skrawkami materiału oraz na jednym z większych kamieni tablica upamiętniająca dwóch Hiszpanów (nie wiem dokładnie ale być może zginęli gdzieś tutaj w pobliżu, wspinając się na Monte Perdido).

Z Balcón Pineta można powędrować przez przełęcz Cuello de Cilindro do schroniska Goriz lub na północ przez Brecha Tucarroya i dalej do Gavarnie.

Trasa: Ermita de Pineta (1290) – El Felqueral (1400)- Faja de Tormosa (1700) – Balcón Pineta (2520)

Orientacyjny czasomierz:

  • Pineta (1290) – El Felqueral (1400): 30′
  • El Felqueral (1400) – Wodopój (1700): 50′
  • Wodopój (1700) – Balcón Pineta (2520): 2h25′

8.07.2008