Besiberri Sud (3030)

Wejście na Besiberri Sud, Pireneje 2008 -
Grań Besiberri z Besiberri Nord (3015); widok z Besiberri Sud

Masyw Besiberri stanowi zachodnią granicę Parku Narodowego. Znajduje się tutaj sześć spośród siedmiu szczytów powyżej 3000 m występujących w tym rejonie (siódmy Punta Alta oddzielony jest jedną doliną na wschód). Są to: Pic de Comaloforno (3033), Besibberi Sud (3030), Besiberri Nord (3014), Pic Jolis (3003) i Pic Simo (3002) [te dwa szczyty nazywane też są wspólnie Besiberri Mig] oraz Punta Passet (3002).

Pierwsze wejścia na szczyty: na Besiberri Sud – Packle i Dashwood w 1866, na Pic de Comaloforno – H. Brulle, J. Bacillac i ich przewodnik C. Passet 25.07. 1882, Besiberri Nord – J.M. Sansuc (przewodnik), Nils de Barck, H. Spont, M. Spont w sierpniu 1889. Pierwszego przejścia całą granią dokonał w 1926 J. Arlaud.

O ile wejście na Besiberri Sud i Besiberri Mig nie jest specjalnie trudne, doświadczenie z Tatr Wysokich i raki powinny wystarczyć, o tyle na Besiberri Nord i Pic de Comaloforno jest trudniej, w końcówce do pokonania techniczne odcinki.

Punktem wyjścia jest uzdrowisko z gorącymi źródłami Caldes de Boi. Bez własnego środka transportu można dostać się porannym autobusem z Pont de Suert do Boi (na pewno odjeżdża około 8, bo sam jechałem). Z Boi jest lokalny transport do Caldes de Boi. 200 metrów za parkingiem jest wejście do Parku i punkt informacyjny, a tuż za nim zaczyna się szlak. Odbijamy w lewo (tutaj też można zaparkować), w las i mozolnie pod górę aż do wypłaszczenie Plan de Cabana.

Przechodzimy mostkiem na drugą stronę potoku i zaczynamy wspinaczkę, stromo! Trzeba się wspiąć nad wodospad widoczny z dołu. Trawersujemy zbocze, trochę pod górę i dochodzimy do jezior Gemena.

Stawy są dwa, drugie jest nieco wyżej. Mijamy wypłaszczenie z jeziorami i zaczynamy wspinaczkę na przełęcz. Raczej równomiernie pod górę, w połowie podejścia może być śnieg aż do końca lipca. Raki i kijki trekkingowe przydatne. Zanim wdrapiemy się na przełęcz mijamy stawy Estanys Gelats, częściowo pokryte dziś lodem

Na przełęcz Col Abellers można także wejść od drugiej strony, wyruszając z okolic Tunelu Vielha (Conagles), i wędrując doliną Val Besiberri.

Droga na szczyt nie jest wyraźna, trochę na czuja, po kamieniach, czasem z pomocą rąk i jesteśmy na Besiberri Sud!

Trasa: Caldes de Boi (1467) – Estany Gémena – Coll Abellers (2883) – Besiberri Sud (3030)

5.07.2009