Circuit des Lacs

Plateau du Cayan Pireneje 2011, Circuit des Lacs
Plateau du Cayan

Rano jak zwykle powitała mnie piękna pogoda. Dzisiejsza trasa to Circuit des Lacs, całodzienna wędrówka szlakiem czterech jezior czy raczej stawów, z przewyższeniem prawie jeden kilometr. Start i meta w Pont d’Espagne. Początek trasy taki jak wczoraj, do Plateau du Clot, rozległego w miarę płaskiego terenu. Drogą do potoku, do rozwidlenia szlaków. Dziś wybieram drugi wariant, ścieżką mając potok po lewej ręce. Po około 40 minutach od rozwidlenia dochodzi się ro rozległego Plateau du Cayan (1630).

Trzeba dojść do samego końca plateau, gdzie znajduje się drogowskaz. Z informacji wynika, że do pierwszego stawu, Lac de L’embarrat (2139), dojście zajmuje 1h 30min, a cała trasa Circuit de Lacs (czyli od tego do tego miejsca) 6h 30min. Jak to zwykle bywa podane czasy są trochę na wyrost. Zaczyna się podejście. Trzeba się wdrapać na górę stoku który opada do Plateau du Cayan. Przewyższenie około pół kilometra. Przez połowę podejścia szlak prowadzi kamienistą ścieżką w lesie, także widoki są słabe. Po wyjściu z lasu nachylenie jakby mniejsze. W końcu jest staw Lac L’embarrat. Dojście od drogowskazu zajęło mi niespełna godzinę. Dziesięć minut wyżej znajduje się drugi ze stawów Lac L’embarrat.

Ścieżka wznosi się wyżej, kamienistym podłożem. W końcu dochodzimy do czegoś na wyląd wąskiej przełęczy i po drugiej stronie ukazuje się otoczony szczytami staw Lac du Pourtet (2420). Jest to najwyższy punkt dzisiejszej trasy. Staw jest dość duży. Dojście do tego miejsca zajęło mi niespełna godzinę od stawu L’embarrat (czyli w sumie po około 2h 45minut od Pont d’Espagne).

Szczyt który góruje nad jeziorem, dokładnie na wprost czyli na zachód nazywa się Soum de Bassia (2758). Wejście nie jest bardzo trudne (T3) i zajmuje około 1h. Idę jednak dalej nad następny staw Lac Nere. Ścieżka biegnie na lewo czyli na południe. Najpierw trzeba się przedrzeć przez rumowisko skalne z dużymi głazami, tak mniej więcej do końca Lac du Pourtet. Po czym teren opada i odsłania się piękna panorama ze stawem Lac Nere w dole.

Od Lac Nere jest dośc mocno w dół aż do schroniska Wallon. Nie ma żadnych trudność, po prostu schodzi się i schodzi. Widoczki piękne! Na południe dobrze widać moją wczorajszą tasę Val Arratille, Pic Arratille i Vignemale. Im niżej tym szerszy widok otwiera się na Val Marcadau, a właściwie w kierunku dwóch pięknych szczyt Grand Pic de Peterneille oraz Muga. Dopiero niżej, prawie z poziomu schroniska Wallon widać w którym kierunku zmierza szlak na hiszpańską stronę przez Port Marcadau oraz znany szczyt Grande Fache.

Od schroniska Wallon do Pont d’Espagne znaną mi już z poprzedniego dnia trasę, tyle tylko że w odwrotnym kierunku. 1.5h trzeba liczyć co najmniej. Całkowity czas dzisiejszej wędrówki wyniósł 7 godzin ;). Co prawda trasa jest długa ale za to widoczki są super!

Trasa: Pont d’Espagne (1496) – Val Marcadau – Pont Cayan (1630) – Lacs de L’embarrat (2139) – Lac du Pourtet (2420) – Lac Nere (2309) – Ref. Wallon (1865) – Pont d’Espagne (1496)

6.07.2011