Espot – Benasque, dzień 2

Pireneje 2006, Trekking Espot - Benasque, Estany Monges
Estany Monges

Przed ósmą ruszam w dalszą drogę. Najpierw podejście, później w dół i jestem nad stawem Estany Monges. 2 minuty pod górę na przełęcz Crestada (2472). Ścieżka schodzi do wypłaszczenia ze stawem Estany Cap de Port, wśród głazów i kamieni. Za stawem szlak znów schodzi dość gwałtownie, wzdłuż strumyka, dalej zygzakiem. W dole widać staw Lac de Restanca.

Nad stawem znajduje się schronisko. Miałem mały problem z odszukaniem dalszej trasy i tak do końca nie byłem pewien czy dobrze idę ale co tam. Przedzieram się wąską ścieżką między kosodrzewiną uważnie patrząc pod nogi. W końcu szlak się krystalizuje, mozolnie pod górkę, tradycyjnie do wypłaszczenia ze stawem. I w końcu jest przełęcz Port Rius. Otwiera się widok na Val de Molieres. W dole widać cywilizację czyli drogę zmierzającą do Tunelu Vielha.

Zejście z przełęczy jest długie, do tego po dość nieprzyjemnych kamieniach. Dłuży się strasznie. Do pokonania jest różnica poziomów ponad 800 metrów. Docieram do w miarę płaskiego odcinka. Do tego przyjemny lasek. Mimo, że była dopiero 17, czyli jeszcze ponad 4 godziny zapadnięcia zmroku postanawiam poszukać dogodnego miejsca na rozbicie namiotu. I takie znajduję, w lesie, nad rzeczką.

Trasa: Estany Port Caldes (2400) – Col Crestada (2475) – Restanca (2008 )- Lac Rius – Port Rius (2344) – R.Sant Nicolau (1622)

2.08.2006