Espot – Schronisko Amitges

Espot - Refugi Amitges, Otoczenie Estany Sant Maurici
Otoczenie Estany Sant Maurici

Łatwa wycieczka do schroniska, skąd rozpościera się fantastyczna panorama. Pierwszy odcinek do jeziora Sant Maurici. Jeśli ktoś ma ochotę lub mu śpieszno może skorzystać z taxi 4×4. Ja idę znaną mi drogą. Wychodzi się z Espot asfaltową drogą, po czym odbija w prawo na ścieżkę, początkowo prowadzącą w dół. Jest drogowskaz więc trudno przegapić. Ścieżka przekracza strumyk i zaczyna piąć się w górę. Szlak prowadzi to łąką to skromnym lasem. Dochodzimy do granicy Parku Narodowego Aigüestortes y Estany de Sant Maurici. Jest barierka, krótki odcinek po prostej i nasz szlak spotyka się ze ścieżką biegnącą od parkingu znajdującego się mniej więcej w połowie asfaltowej drogi pomiędzy Espot a Sant Maurici.

Szlak znowu zaczyna się wznosić. Praktycznie cały czas idziemy przez las. Las się kończy, podchodzimy jeszcze krótki odcinek i jesteśmy przy Emirata Sant Maurci. Jest to mała kapliczka, coś jak dawna pustelnia. W każdym razie miejsce związane z kultem religijnym. Krótkie podejście, mijamy rozwidlenie szlaku do schroniska Mallafre, jeszcze 5 minut i naszym oczom ukazuje się pięknie położone jezioro Sant Maurici (1930).

Byłem tutaj wiele razy lecz zawsze z chęcią wracam! Po prostu pięknie! Idziemy dalej szerokim traktem. W dole widać Estany Sant Maurici i dwie przepiękne doliny, Val Monestero i Val Subenuix. Dalej aż do stawu Estany Ratera.

Za stawem trzeba odbić w prawo. Zaczyna się podejście nad staw Estany Amitges. Im wyżej jesteśmy tym piękniej widać panoramę szczytów. Nad Estany Amitges znajduje się schronisko i tuż obok następne dwa stawy.

27.07.2006