Faja de Pelay

Circo Cotatuero, Pireneje 2006
Circo Cotatuero

Wycieczka jest długa lecz niezbyt trudna. Z Torla do Pradera de Ordesa kursują co 15 minut specjalne autobusy i w sezonie jest to jedyny legalny sposób dostania się do Parku Narodowego (oczywiście można bez ograniczeń dostać się na nogach). Bilety kupić trzeba przy głównym parkingu skąd odjeżdża autobus (można też wsiąść przy campingu Ordesa lecz bilet trzeba kupić w pobliskiej restauracji).

Autobus wspina się serpentynką, piękne widoczki, piękny las wokoło. Gdzieś na kilometr przed celem zatrzymujemy się w Centro de Visitantes. Wsiada pani i opowiada po hiszpańsku co można a co nie można robić na terenie parku oraz zaprasza do zwiedzania mini muzeum gdzie znajdują się ekspozycje o geologii, faunie i florze parku. Można wysiąść, zwiedzić i dokończyć jazdę następnym autobusem. Pradera de Ordesa to duża polana, jest też mały bar – sklep i budynek strażników parku. Można tam sprawdzić prognozę pogody i uzyskać inne przydatne informacje. Jeśli nie mamy nic do picia, ostatnia okazja by się zaopatrzyć, następna możliwość zdobycia wody dopiero nad wodospadem Cola de Caballo. Opuszczamy Pradera de Ordesa i ścieżką zwaną Senda de Cazadores, zygzakami, mozolnie pod górę aż do Mirador de Calcilarruego (1980). Praktycznie cały czas przez las, dopiero pod sam koniec wspinaczki jest więcej przestrzeni. Z punktu widokowego jest wspaniały widok na dolinę Ordesy!

Jest to też najwyższy punkt wycieczki. Z Mirador raczej wąską ścieżką, leciutko w dół zdążamy do wodospadu Cola de Caballo. Cały czas piękne widoki, oprócz Doliny Ordesa widać też Brecha de Roladno i pobliskie szczyty, w dole wodospady Gradas de Soaso a na wprost Circo de Soaso i górujace szczyty: Monte Perdido, Cilindro i Ramond.

Ścieżka jest bezpieczna i nie ma trudności technicznych. Od wodospadu Caballo można powędrować dalej do schroniska Goriz lub wrócić dołem do Pradera de Ordesa.

Po drodze kilka mniejszych i większych wodospadów. Dolny odcinek od Cascada de Caballo do Pradera jest najbardziej popularną i najłatwiejszą trasą wycieczkową w Ordesie (choć w obie strony jest to długa wycieczka; około 20 km) więc trochę dużo ludzi się tutaj kręci.

Trasa: Pradera (1320) – Mirador de Calcilarruego (1980) – Faja de Pelay – Cascada Cola de Caballo (1750) – Gradas de Soaso (1680) – Pradera (1320)

Orientacyjny czasomierz:

  • Pradera de Ordesa (1320) – Mirador de Calcilarruego (1980): 1h 40′
  • Mirador de Calcilarruego (1980) – Cascada Cola de Caballo (1750): 2h 30′
  • Cascada Cola de Caballo (1750) – Pradera de Ordesa (1320): 2h 30′

13.08.2006