Lac Barbat, Lac Ilheou

Lac Barbat Pireneje 2011, Lac Barbat, Lac Ilheou
Lac Barbat

Podjechałem sobie do Cambasque. Z Cauterets prowadzi tam wygodna asfaltowa droga. Na końcu, tam gdzie kończy się asfalt, jest parking (chyba w zimie jest tutaj dolna stacja wyciągu). Kiedyś zobaczyłem w przewodniku Olliver piękne zdjęcie otoczenia stawu Lac Barbat i zapragnąłem zobaczyć tą okoliczność przyrody na żywo. To był mój cel na dziś! Ruszam więc z wolna w głąb wąskiej doliny, wzdłuż potoku Ilheou.

Prowadzi tędy szlak GR10. Ścieżka jest wyraźna i szeroka. Właściwie to nie ścieżka lecz szutrowa droga. Powoli pnie się w górę. Tak po prawdzie szlak GR10 nie pokrywa się z szutrową drogą. Biegnie trochę wyżej, można na niego wejść mniej więcej 1.5km poniżej końcowego parkingu. Mniej więcej na wysokości 1550 metrów szlak GR10 przecina szutrową drogę, by po chwili znów się rozdzielić. Korzystam z tej sposobności i dalej podążam GR10.

Po 1h 10′ dochodzę nad staw Lac Ilheou. Pięknie położony, co najlepiej widać z góry

Dalej idę ścieżką wydeptaną w trawie. Bez trudności do przełęczy Col Ilheou. Zmylić trasy raczej nie można. Przełęcz jest szeroka. Można dostać się tutaj o wiele szybciej korzystając z kolejki z Cauterets. Dokąd dokładnie wjeżdża telecabina to nie wiem, gdzieś w pobliże szczytu Suom de Grum. Widzę dużo ludzi schodzących właśnie z tamtego kierunku.

Z przełęczy można zejść szlakiem GR10 aż do stawu Estaing, czyli 1100 metrów niżej. ścieżka biegnie wśród traw. Wypatruję cabany, to jest mój punkt orientacyjny od którego zaczyna się podejście nad Lac Barbat. Drugi punkt orientacyjny to poszarpane szczyty.

Kusi mnie by powędrować wyżej …. ale to nie dziś, na pewno jeszcze tutaj wrócę!

Trasa: Cambasque (1310) – Lac Ilheou (1980) – Col Ilheou (2320) – Cabana Barbat (1880) – Lac Barbat (2000) – Col Ilheou (2320) – Cambasque (1310)

8.07.2011