Pic Campbieil (3173)

Wejście na Pic Campbiell, Pireneje 2010 - Gourg Lac cap de Long
Gourg Lac cap de Long

Dzisiejszy cel Pic Campbieil! Podobno nie ma specjalnych trudności podczas wejścia. A być może jest to najłatwiejszy do zdobycia trzytysięcznik. Zero chmur na dzień dobry. Ruszam tym razem z parkingu nad Cap de Long brzegiem, w drugą stronę. Początek bez zmiany wysokości. Kończy się duży płaski teren, króciutko w dół, i zaraz zaczyna się podejście. Po osiągnięciu najwyższego punktu ścieżka opada.

Przy końcu jeziora szlak odbija w lewo i znów schodzi lekko w dół. Jezioro jest długie, mniej więcej godzinę zajmuje dotarcie na południowy brzeg. Zaczyna się podchodzenia na wyższe piętro, do okresowego stawu Riusseau Cap de Long. Właściwie jest to najtrudniejszy odcinek wejścia na Pic Campbieil. Pojawia się niespodziewany problem. Widzę kopczyki po drugiej stronie strumyka lecz nie sposób się tam przedostać. Duża ilość topniejącego śniegu z wyższego piętra spowodowała, że ze strumyka zrobiło się pięć strumyków, z rwącą, głęboką za łydki wodą. Nie mogę iść optymalnym szlakiem, więc kluczę pomiędzy wodą, płatami śniegu i kamieniami. Docieram na wyższe piętro, pokonując odcinki po skałkach. W dole widzę staw Riusseau Cap de Long, częściowo w śniegu, w górze następne piętro. Dookoła śnieg.

Ruszam, śladów na śniegu jest dużo, kilka wariantów, teren jest rozległy i praktycznie nie ma takiego większego znaczenia którędy wchodzimy bo nachylenia we wszystkich wariantach jest mniej więcej takie samo. Śnieg jest mokry, źle się idzie. Wyżej śnieg miesza się z czerwonymi łupkami czy jak to się tam nazywa. Po około 40 minutach dochodzę na wypłaszczenia. Pięknie stąd widać Pic de Campbieil. Z lekka na lewo widać wydeptaną ścieżkę na wierzchołek, w 80% wolną od śniegu lecz po piargach. Dość stromo. Nie za specjalne mam ochotę męczyć się, podchodząc po usuwających się kamieniach więc wybieram dłuższy wariant, a z góry zobaczę czy da się tędy zejść. Idę na wprost, na Hourquette de Cap de Long (2902). Jest leciutko pod górę, z nieznacznym nachyleniem, bez żadnych problemów czy zadyszki. Mijam Gourg Cap de Long (2845) (mając staw w dole, po prawej ręce). Z Hourquette piękny widok Masyw Monte Perdido!

Przełęcz jest rozległa. Na prawo wchodzi się na Pic Maou i dalej na Pic Badet, Pic Long….., na lewo na Pic Campbieil. Początkowo jest dość stromo lecz szybko wchodzi się na grań prowadzącą na szczyt. Najpierw na niższy wierzchołek a następnie na główny. Zejście krótszym wariantem, rzeczywiście było stromo i niestabilnie. Ze stawu Riusseau Cap de Long (2590) nad południowy brzeg Lac Cap de Long bardzo szybko zgubiłem kopczyki i zamotałem się w skałkach, hehe. No i potem, niżej, straciłem z pół godziny kombinując jak przedostać się na drogą stronę strumyków. Mała uwaga co do trasy. Na mapie szlak prowadzi praktycznie cały czas w ten sposób by mieć strumyk po lewej ręce. Pewnie jest to najłatwiejszy wariant dojścia nad Riusseau Cap de Long (2590) i być może nie ma odcinków skałkowych. Nawet wyżej na mapie zaznaczono, że mija się Gourg Cap de Long (2845) mając ten staw po lewej ręce. Choć od Riusseau Cap de Long (2590) nie ma takiego znaczenia „prawidłowa ścieżka”. Mimo tego, że generalnie wejście na szczyt nie jest zbyt trudne (oczywiście gdy nie ma śniegu), że była piękna pogoda, na całej trasie nie spotkałem żywego ducha…..

Trasa: Lac de Cap Long (2175) – Południowy brzeg Cap de Long – Okresowy staw Riusseau Cap de Long (2590) – Gourg Cap de Long (2845) – Hourquette de Cap de Long (2902) – Pic Campbieil SW (3157) – Pic Campbieil (3173) – Okresowy staw Riusseau Cap de Long (2590) – Lac de Cap Long (2175)

Orientacyjny czasomierz:

  • Lac de Cap Long (2120) – Południowy brzeg Cap de Long: 1h
  • Południowy brzeg Cap de Long – Okresowy staw Riusseau Cap de Long (2590) 1h:
  • Okresowy staw Riusseau Cap de Long (2590) – Gourg Cap de Long (2845): 50′
  • Gourg Cap de Long (2845) – Hourquette de Cap de Long (2902): 20′
  • Hourquette de Cap de Long (2902) – Pic Campbieil (3173): 25′

7.07.2010