Pic de Portarro (2736)

Widok w kierunku Pic Colomers Pireneje 2011, Wejscie na Pic Portarro
Widok w kierunku Pic Colomers

Po 10 dniach od wyjścia ze stolicy Andorry dotarłem do celu – Espot. Miałem jeszcze dwa dni. Postanowiłem jeden poświęcić na wejście na raczej łatwy szczyt Pic Portarro. Byłem już na nim ale z wierzchołka jest piękny widok, który koniecznie chciałem znowu zobaczyć.

Sprzęt zostawiłem na campingu i ruszyłem na lekko z Espot. Pierwszy odcinek do jeziora Sant Maurici. Jeśli ktoś ma ochotę lub mu śpieszno może skorzystać z taxi 4×4. Ja idę znaną mi drogą, rozkoszując się piękną pogodą. Wychodzi się z Espot asfaltową drogą, po czym odbija w prawo na ścieżkę, początkowo prowadzącą w dół. Jest drogowskaz więc trudno przegapić. Ścieżka przekracza strumyk i zaczyna piąć się w górę. Szlak prowadzi to łąką to skromnym lasem. Dochodzimy do granicy Parku Narodowego Aigüestortes y Estany de Sant Maurici. Jest barierka, krótki odcinek po prostej i nasz szlak spotyka się ze ścieżką biegnącą od parkingu znajdującego się mniej więcej w połowie asfaltowej drogi pomiędzy Espot a Sant Maurici.

Szlak znowu zaczyna się wznosić. Praktycznie cały czas idziemy przez las. Las się kończy, podchodzimy jeszcze krótki odcinek i jesteśmy przy Emirata Sant Maurci. Jest to mała kapliczka, coś jak dawna pustelnia. W każdym razie miejsce związane z kultem religijnym. Krótkie podejście, mijamy rozwidlenie szlaku do schroniska Mallafre, jeszcze 5 minut i naszym oczom ukazuje się pięknie położone jezioro Sant Maurici (1930).

Byłem tutaj wiele razy lecz zawsze z chęcią wracam! Po prostu pięknie! Widać też w oddali mój dzisiejszy cel. Jeszcze obowiązkowa fotka Encantats i ruszam dalej.

Wracam do rozwidlenia szlaków i idę w kierunku schroniska Mallafre.

Krótki odcinek i za schroniskiem szlak się rozwidla, w lewo w dolinę Val Monastero, w prawo ścieżka trawersująca Estany Sant Maurici. I tędy trzeba iść. Szlak biegnie zalesionym stokiem, lekko się wznosząc, choć są też ze dwa odcinki w dół. Las nie jest zbyt gęsty, więc mamy dobry widok na położone w dole jezioro i pobliskie szczyty.

Trzeba dojść praktycznie za przeciwległy, zachodni brzeg jeziora. Tutaj szlak znów się rozwidla. Można pójść dalej i obejść jezioro przez Mirador de Estany. By dość na przełęcz Portarro Espot trzeba odbić na południe. (wcześniej, przed skrętem na Portarro Espot jest rozwidlenie w dolinę Val Subeniux). Podejście można podzielić na dwa etapy. Najpierw ścieżka wspina się na mała polankę (Coma Aiguabella).

Teren jest nieco podmokły, lecz zaraz dochodzimy do rumowiska skalnego i szlak zaczyna się ostrzej podnosić. Ścieżka jest wyraźna i nie ma żadnych problemów. Teren wznosi się aż do Poratrro Espot.

Szlak z przełęczy prowadzi dalej, w dół, nad staw Estany Llong i do schroniska o tej samej nazwie. Ścieżka na szczyt jest po prawej stronie. Podejście nie jest trudne, trawiastym stokiem, wydeptaną ścieżka, czasem zygzakiem. Widok ze szczytu piękny!

Z godzinę byłem na szczycie. Dwie osoby weszły w tym czasie. Powrót tą samą drogą aż do rozwidlenia szlaków gdzie odbiłem w stronę punktu widokowego Mirador de Estany. Odcinek gruntową ścieżką a następnie trawers stoku po rumowisku skalnym. Punkt widokowy znajduje się na zachodnim krańcu jeziora Estany Sant Maurici, 270 metrów powyżej tafli. Pięknie też widać Encantants.

Idę dalej, na drugi brzeg. Dostęp do Mirador de Estany od tej strony jest łatwiejszy. Ładnie widać Amitges

Od tego miejsca już będzie cały czas w dół. 10 minut niżej, tuż przed szlakiem do schroniska Amitges jest mały staw Estanyola de Ratera z nad którego widać mój dzisiejszy cel Pic de Portarro.

Kolejnym obowiązkowym miejscem na fotkę jest Estany de Ratera. Szlak jest szeroki, szutrowa droga. Ludzi zdecydowanie więcej. Nic dziwnego, z Estany Sant Maurici, gdzie docierają taxi 4×4, jest tutaj pół godziny w górę.

Trakt spokojnie schodzi aż do Sant Maurici, cały czas piękny widoki. Encantants prezentuje się z tego miejsca tak:

Spokojnie sobie doszedłem nad jezioro Estany Sant Maurici i dalej tą samo trasą do Espot.

Trasa: Espot (1320) – Estany Sant Maurici (1930) – Portarro Espot (2424) – Pic de Portarro (2736) – Portarro Espot (2424) – Mirador de Estany (2200) – Estany Ratera (2130) – Sant Maurici (1930) – Espot (1320)

4.08.2011