Pic Perdiguero (3222)

Wejście na Perdiguero, Na szczycie Pic Perdiguero, Pireneje 2007
Na szczycie Pic Perdiguero

Celem dzisiejszego dnia jest szczyt Pico Perdiguero (3222) z którego rozciąga się piękna panorama. Nazwa szczytu nawiązuje do jego kształtu: Perdiguero – wyżeł.

Punktem wyjścia jest Puente de Lliterola (1600) 10 km od Benasque – można dojechać transportem miejskim (7.30, 9.00; w pobliżu jest też camping Valero). Ja oczywiście nie dałem rady wstać skoro świt więc załapałem się na autobus odjeżdżający z Camping Aneto po 9. Wyruszyłem więc późno jak na jeden z najwyższych szczytów w Pirenejach. Radzę wybrać się wcześniej, na szczyt z Puente Literola jest około 15,5km a do pokonania jest przewyższenie 1620m. Trasa tam i powrót jest długa jak na jednodniowy szlak.

Pierwszy etap to dojście nad staw Ibon Lliterola. Szlak prowadzi doliną Lliterola. Podejście bez większych trudności, aczkolwiek długie i łatwo zgubić drogę (oznakowanie tras w Pirenejach jest, delikatnie mówiąc, słabe). Po początkowym odcinku w lesie wychodzimy na polanę i dalej praktycznie cały czas pod górę, wyraźną ścieżka, bez problemów. Spotykam tutaj jedynych dziś ludzi, włoską parę. Po około 2,5h dochodzimy do wąskiego przejścia i wyłania się jeziorko jest pięknie położone, otoczone ze wszystkich stron ścianami. Jesteśmy już na 2465m.

Otoczenie jest wspaniałe! Wydaje się, że nie ma stąd wyjścia. Jest! Lecz nie jest łatwo odnaleźć szlak znajdujący się mniej więcej na pn.-zach. Następny etap to wdrapać się na przełęcz Collada Ubaga (2703). Podejście jest dość strome, Podejście wiedzie odcinkami po kamieniach, a fragmentami trzeba pomóc sobie rękoma. Z przełęczy otwiera się wspaniały widok. W dole widać Ibonet Lliterola a w oddali na wschodzie masyw Maladeta, a na południu masyw Posets.

Z przełęczy na szczyt jest jeszcze ponad pół kilometra przewyższenia…..Idziemy na północ po kamieniach i głazach, aż zobaczymy po prawej stronie w dole duże jezioro: Blanco de Lliterola.

Tu zaczyna się „szlak” na szczyt, po kamieniach i głazach, trudny do wypatrzenia (trzeba rozglądać się za kopczykami, jakieś 90 stopni do dotychczasowego kierunku marszu). Mozolnie pod górę, ręce pomocne, aż do wschodniego wierzchołka (Hito E Perdiguero, 3170). Stąd dopiero można zobaczyć główny szczyt. Granią szczytową dość spory kawałek i końcowe podejście. W sumie około 5 godzin. Panoramy ze szczytu są fantastyczne!! Z „nowych” widoków po francuskiej stronie widać w dole staw Lac Portillon du Oo. A tak poza tym na wchodzie najwyższy szczyt Pirenejów Pico de Aneto, na południu drugi co do wysokości Posetes, a w oddali na wchodzie Monte Perdido

Wracam tą samą trasą do przełęczy Collada Ubaga. Jeszcze jedno spojrzenie na Masyw Maladeta-Aneto.

Na przełęczy Ubagda postanawiam nie wracać tą samą trasą lecz zejść do Val de Estos. Jak się później okazało nie był to zbyt rozsądny pomysł. Zejście jest strome, niby jest szlak ale taki jakiś szermany. Zejście po piargach mając po lewej ręce Perdigueret, takim jakby kominkiem. Później laskiem, łączką. Oczywiście zgubiłem szlak. Doszedłem do jakieś cabany ale trudno mi powiedzieć jakiej. Trochę kluczyłem ale w końcu udało mi się zejść niżej, przejść przez potok i byłem w Val de Estos na szlaku prowadzącym do schroniska Estos, gdzieś w pobliżu Cabany Santa Ana. Stąd na camping Aneto było z godzinkę…Dotarłem przed 22 😉

Trasa: Puente Lliterola (1600) – Ibonet Lliterola (2465)- Collada Ubaga (2703) – Pico Perdiguero (3222)

6.07.2007