Pic Puerto Viejo (2723)

Pireneje 2011, Wejście na Pic Puerto Viejo

Noc spędziłem na końcu Val de Pineta i z rana ruszyłem przez Tunel Bielsa na francuską stronę. Dzisiejszym celem jest Barroude i któryś ze szczytów Pic Barrosa lub Pic Port Viejo, a najlepiej oba szczyty. Chciałem też zobaczyć Circo Troumouse, zwane od tej strony Muraillue de Barroude. Pogoda zapowiadała się jak zwykle upalna. Początek szlaku jest na ostatnim zakręcie zjazdu od Tunel Bielsa (pierwszy zakręt wjeżdżając pod tunel). Miejsca na zaparkowanie samochodu jest mało, z grubsza z 10 aut się mieści, na dwóch małych „parkingach”. Tuż na początku szlaku jest informacja, że wkraczasz na niebezpieczny teren w wysokich górach :-). Pierwsze podejście prowadzi początkowo przez szczątkowy lasek, lekko pod górę, z prawej w dole szumi rzeczka, ogólnie jest bardzo pięknie.

Wychodzimy na wypłaszczenie prowadzące urokliwą doliną. Z lewej strony dwie kamienne cabany. Miałem wrażenie, że to własność prywatna, że nie są ogólnodostępne. Ale na 100% nie wiem. Wyglądało jakby ktoś tam pomieszkiwał, tym bardziej że w pobliżu pasły się krowy i za ogrodzeniem ogromny byk! Ścieżka mija w pewnej odległości kamienne zabudowanie i zaczyna się powoli wspinać. W lewo odbija szlak na przełęcz Viejo.

Trasa odbija w prawo, biegnie łąką czy pastwiskami, dużym zygzakiem który można sobie skrócić jeśli ktoś ma ochotę na większą stromiznę. W końcu docieramy na wyższe piętro gdzie oczom ukazuje się Muraillue de Barroude z rzucającym się w oczy z tego miejsca szczytem Pic Gerbats (2904m).

Podążamy ścieżką pod sam wodospad, szlak odbija w prawo, po kamiennym podłożu dość ostro w górę, łukiem zwrot w lewo i jesteśmy nad wodospadem, pod Muraillue de Barroude. Krótkie podejście i dochodzimy do rozgałęzienia szlaków, jeden biegnie do schroniska Barroude, drugi w przeciwną stronę na przełęcz Hourquette de Chermentas (dalej można pójść w kierunku Gavarnie lub Neouvielle). Jest drogowskaz, choć czas podany do schroniska jest mocno przesadzony. Krajobraz się zdecydowanie zmienia, kamienia, głazy, płaty śniegu. Krótkie podejście i dochodzimy do schroniska Refuge Barroude (2377m). Tuż za schroniskiem są stawy Lacs Barroude, które pięknie się komponują z Muraillue de Barroude. Moim celem nie było dojście tylko do schroniska i stawów Barroude więc idę dalej, na przełęcz Puerto Barrosa.

Ruszam dalej szlakiem HRP na przełęcz Puerto de Barrosa. Im jestem wyżej tym piękniej widać stawy Barroude oraz Muraillue de Barroude. Naprawdę robi wrażenie, ma około 2km długości a ściany wznoszą się nad stawy na wysokość 400-600m

Podejście na Puerto Barrosa nie sprawia żadnych kłopotów. Sama przełęcz jest dość zaskakująca. Jest szeroka i łagodnie opada na hiszpańską stronę. Francuska nazwa przełęczy to Port Barroude. Na tym przykładzie wyraźnie widać różnicę pomiędzy przełęczą zwaną Port a przełęczą zwaną Col :-). Zaskakujące też jest podłoże, można by rzec, że piargowe. Z Port Barroude otwiera się piękny widok na Circo Barrosa, Robineria i wierzchołek La Munia. Jak na dłoni widać także wierzchołek Troumouse. Ścieżka na szczyt Soum de Barroude (2674) jest wyraźna, biegnie delikatnym piargiem, niezbyt stromo. Przewyższenie około 150m dość szybko się pokonuje i wchodzimy na szczyt. Widok jest podobny jak z przełęczy. Dalej można powędrować na Pic Barrosa lub Pic Puerto Viejo (Pic de Port Vieux). Wybieram ten drugi szczyt.

Nie ma najmniejszych problemów z wejściem. Z Soum de Barroude idziemy łukiem, końcowy odcinek podejście jest trochę bardziej stromy. Wierzchołek jest w przeważającej części trawiasty. Widok ze szczytu jest bardzo ładny. Dobrze widać Lacs Barroude, Muraillue de Barroude, Robineria a nawet czubek La Munia. W oddali Pic Campbiel, i Pic Long. Z kolei na wschód rozciąga się widok po Masyw Postets, Eriste, Maladeta.

Wrócić można schodząc na Port Viejo. Rozważałem taką trasę, co prawda początkowo jest dość stromo w dół ale dalej szlak wyglądał na łatwy. Wróciłem jednak tą samą drogą z uwagi na zbliżającą się burzę. Nie byłem pewien czy zdążę, więc chciałem mieć możliwość schronienia, a takie dawało schronisko Barroude. Ruszyłem więc w dół. Przy schronisku było jeszcze całkiem dobrze więc idę szybko dalej.

Potem już szybko było gorzej, ciemne chmury powoli zakrywało niebo, do tego grzomoty. Na szczęście nie padało. Prawie zbiegłem w okolice cabana Gela. I następna trudność, w górę wolno wypiętrzały się chmury, snując się po dolinie. Wchodzę w chmury, nic nie widać, słychać tylko dzwonki krów. Na szczęście warstwa niskich chmur jest cienka. Gdy już myślałem, że umknę przed burzą i deszczem – nagle spadł grad, a następnie ulewa. Byłem już blisko parkingu, w szczątkowym lasku więc drzewa trochę mnie osłoniły.
Chciałem wrócić szybko na hiszpańską stronę, przez tunel Bielsa ale naszła mgła, bardzo gęsta, nie było nic kompletnie widać. I jak wjechać seprentynką do tunelu? Odczekałem z godzinę i nic się nie zmieniało, no trudno trzeba spróbować, myślę sobie, może wyżej się przejaśni. Wolniutko dojechałem do wylotu tunelu. Dobrze, że droga była mi znana, poza tym sprytnie jechałem za samochodem, ledwo było widać ale zawsze to lepiej niż prowadzić całą karawanę. Samochód przede mną nie dał rady:-) i zjechał w 3/4 podjazdu. Przez tunel ruch był wahadłowy, coś robili więc odczekałem na zielone światło, wjeżdżam (oczywiście ledwo co było widać wjazd) i tu na wprost mnie tir! No nie wiem czy na czerwonym wjechał, czy był tak ciężki, że się straszni wlókł (od hiszpańskiej strony jest lekko w górę). Nic, musiałem wycofać ostrożnie. Przejechałem przez tunel, a tam…. piękne bezchmurne niebo!

Trasa: Plan Aragnoet (1350) – Cabana Gela (1700) – Refuge Barroude (2377) – Refuge Barroude (2377) – Puerto Barrosa (2535) – Soum de Barroude (2674) – Pic Puerto Viejo (2723) – Puerto Barrosa (2535) – Refuge Barroude (2377) – Cabana Gela (1700) – Plan Aragnoet (1350)

28.06.2011