Pico de Aneto (3404)

Trasa wejścia na Pico de Aneto

Najwyższy szczyt w Pirenejach. Po raz pierwszy zdobyty 20 lipca 1842. W wyprawie brali udział: Rosjanin Platon de Tchihatcheff (Чихачeв), Albert de Franqueville – normandzki botanik i przewodnicy Pierre Sanio de Luza, Bernard Arrazau, Pierre Redonneta, Jean Sors. Ekipa wyruszyła z Bagneres de Luchon. Opis wyprawy tutaj

Wejście na szczyt nie jest specjalnie trudne. Zazwyczaj wchodzi się od strony północnej. Punktem wyjścia jest schronisko Renclusa (2140).

Jeśli nie nocuje się w schronisku, to można się dostać z Benasque do La Besurta transportem publicznym (7.30, 9.00, ostatni powrót: 21.00; autobus zatrzymuje się przed campingiem Aneto; 6,30 € w jedną stronę, 10 € w obie) lub z Hospital de Benas (gdzie jest parking, dalej droga jest zamknięta w sezonie) – co 35 minut kursuje autobus do La Besurta (2,40 € w jedną stronę, 4 € w obie (ceny 2007 r.). Z La Besurta do schroniska jest jakieś 40 minut wyraźną ścieżką. Jak na wyprawę na najwyższy szczyt Pirenejów to byłem późno przy schronisku Rensclusa, bo około 10.30. Ale myślę sobie, co tam, ładna pogoda, może nie będzie popołudniowej burzy ;).

Od schroniska praktycznie cały czas po kamieniach do Portillon Superior, trzeba wypatrywać kopczyków wskazujących drogę. Parę razy pomocne będą ręce. Później trzeba przejść jeszcze kawałek w dół i wchodzi się na lodowiec (z którego nawiasem mówiąc, od czasów pierwszego wejścia została 1/3). Przejście przez lodowiec jest dość długie jak na Pireneje, bo około 1,5-2 km. Jest to raczej śnieg, a stopień zmrożenia zależy od pogody. Trawersujemy po łuku wyraźną ścieżką do wysokości przełęczy Coronas (3196), lekko pod górę. Nie miałem raków ale nie było trudno, śnieg nie był zmrożony. Trudności zaczynają się na wysokości przełęczy Coronas. Przełęcz mijamy łukiem i zaczyna się końcowe podejście, dość stromo, szczególnie że po śniegu, do Puente Mahoma. Gdybym nie miał kijków trekingowych to nie wiem czy dałbym radę. Wszyscy mijani przeze mnie ludzie podczas marszu po lodowcu już wracali ze szczytu.

Puente Mahoma to dość mocno eksponowana grań zbudowana z dużych bloków skalnych. Ostatnia trudność dzieląca od szczytu. Śnieg kończy się tuż przed tym miejscem. Jeszcze jakieś 15-20 metrow po skałkach i jesteśmy na szczycie.

Od La Besurta na szczyt wchodziłem niespełna 5 godzin. Na szczycie nikogo, byłem sam! Najwyższy szczyt Pirenejów tylko dla mnie! Panorama ze szczytu nie zachwyca zbytnio. Pasma górskie są dość odległe. Najlepiej prezentuje się pobliska grań z Maladeta.

Dobrze wrócić inną drogą (nie ma na mapie). Tak też właśnie zrobiłem. Od przełęczy Coronas idziemy dolną ścieżką wydeptaną w śniegu, która opada bardziej stromo (łatwo zauważyć z góry). Gdy skończy się śnieg, schodzimy po kamieniach, mając z lewej strony strumyk, aż do Ibon de Salterillo. Stąd dobry widok na Aneto. Dalej wyraźna ścieżka do La Besurta poprzez Plan dels Aiquailuts. Plans de Aiguailluts to taka bardzo duża polana. W zależności ile śniegu już stopniało i spłynęło w to miejsce, może być mnóstwo wody lub tylko mała rzeczka lub strumyk. Rozciąga się z tą dobry widok w kierunku Pico de Aneto oraz na Forcanada.

Niedaleko La Besurta znajduje się piękny wodospad Cascada Aiguailluts. Prezentuje się pięknie, szczególnie że w górze Pico de Aneto

Spokojnie dochodzę sobie do punktu wyjścia czyli La Besurta około 19.30. Czyli w sumie cała trasa zajęła mi 10h. Wracam zadowolony autobusem na camping Aneto.

Odwieczne pytanie: „Czy trzeba mieć raki?”. Ja nie miałem i wszedłem. 95% mijanych ludzi miała. Wszystko zależy, jak mocno zmrożony jest śnieg. Trawersowanie do Coronas swobodnie bez raków. Potem jest trochę stromo. Jeśli śnieg jest mocno zmrożony, mogą być problemy z podejściem. Na pewno trzeba mieć dwa kijki trekingowe, to podstawa! W bezchmurny ciepły dzień (co często się zdarza) spokojnie bez raków (trochę ślisko co prawda, ale co tam, dasz radę!).

Trasa: La Besurta (1900) – Refugio Renclusa (2140) – Portillon Superior (2880) – Pico de Aneto (3404)

12.07.2007