Pico Musales (2655)

Wejście na szczyt Pic Musales (2655).
Pireneje 2012, Wejście na Pic Musales

Pico Musales (2655) nie jest może jakimś wybitnym szczytem. Lecz piękny jest z niego widok na najbardziej znane w okolicy wierzchołki: Pic Arriel, Palas, Balaitous, Gran Facha i wiele innych. Więc obrałem go sobie jako dzisiejszy cel. Miejscem startu jest zapora La Sarra. Dojazd z St. Gallego wąską drogą. Parkujemy zaraz na początku zalewu (drogą można dojechać z kilometr dalej).

Początek szlaku to szeroki szutrowy trakt. Szlaban grodzi przejazd. Droga jest szeroka i wiedzie przez las. I jak to zwykle bywa z takimi drogami jest poprowadzona serpentyną. Oczywiście nie idziemy nią zbyt długo. Wypatrujemy kopczyka przy którym zaczyna się skrót ścieżką przez las. Takich skrótów jest kilka, łatwo je zauważyć. Las się kończy, dalej idziemy skrótami, przez łąki. Lecz trzeba zachować czujność. W pewnym momencie wydaje się, że jest następny skrót, lecz tym razem trzeba iść drogą, dość spory odcinek na zachód. Droga skręca za skałą, dalej nią idziemy by znów skorzystać ze skrótu.

W końcu oczom ukazuje się „jakiś” domek a obok dość potężny, hmmm no właśnie co to jest to nie wiem do końca, chyba solar. Jesteśmy na wysokości Chalet Ingenieros. Wygląda jakby ktoś tutaj mieszkał. Lecz nie widać żywego ducha. Trzeba pójść kawałek za domek, można skrótem. Szutrowa droga biegnie dalej na północny-zachód. Ścieżka nad staw Ibonciecho odbija na północ, raczej nie można przegapić, choć oczywiście żadnego drogowskazu nie ma. Idziemy tą ścieżką w górę, początkowo na północ, później za północny-wchód około 25 minut i w dole w małej niecce ukazuje się staw Ibonciecho. Taka małe oczko wodne. Kształtem jakby coś przypominało…

Trawersujemy staw i w górę, często zygzakami. Jest wyraźna ścieżka. Przełęcz Musales jest dość oczywista, trudno nie trafić. Dojście tutaj z nad La Sarra zajęło mi 2h, stawiam piwo każdemu kto poprawi ten czas ;). To jest 7km z przewyższeniem 1150m. Tak z 200 metrów przed przełęczą bardzo mocno wiało. Na przełęczy straszliwie. Szybko ubrałem Power Stretch i Besiberri. Przez tą przełęcz nie biegnie „normalny” szlak do schroniska Respomuso widocznego po drugiej stronie przełęczy, w dole nad jeziorem. Lepiej pójść szlakiem GR11 z nad La Sarra. Jest łatwiej i krócej. Aczkolwiek gdyby ktoś miał ochotę to z Collado Musales można zejść, tak na oko, początek jest dość stromy, dalej jest chyba bez trudności. Z przełęczy na szczyt jest już bardzo blisko.

Trzeba iść granią. I to dosłownie. Nie tam jakimś boczkiem. Grań jest wąska ale bezpieczna. Wszystko było by fajnie gdyby nie ten straszliwy wiatr. No masakra. Prawie głowę urywało! Ale co tam, szczyt tuż tuż a na szczycie można będzie przykucnąć pod skałą. Bo na szczęście wiało od południowego-zachodu.

Widok ze szczytu jest piękny! To co lubię najbardziej. W dole jeziorko a w wokoło szczyty. Na wyciągnięcie ręki jest Balaitous. Bardziej za zachód widać dwa znane szczyty Pic Arriel i Pic Palas. Widoki na pozostałe strony świata też są fajne przy dobrej widoczności. Niestety dziś było słabe światło, dużo cieni i słaba przejrzystość. Godzinę spędziłem na szczycie. Wróciłem na przełęcz. Zastanawiałem się czy nie pójść w stronę schroniska Respomuso nad jezioro widoczne w dole. I wrócić GR11 nad La Sarra. Byłem już tam kiedyś. Może bym i poszedł lecz wciąż liczyłem, że pogoda się poprawi i będzie dobrze widoczna Sierra Partacua. Wracam więc tą samą drogą. Widoczność na południe niestety poprawiła się tylko odrobinę.

  • Data: 10.07.2012
  • 14.9km, +1450m, -1450m