Pla de Estany – Pla Baiau

Widok z podejścia na Roca Entravessada na Estanys Forcats i Pic Racofred Pireneje 2011, Pla de Estany - Pla Baiau
Widok z podejścia na Roca Entravessada na Estanys Forcats i Pic Racofred

Wydaje się, że z Pla de Estany nie ma wyjścia. Dokładnie nie wiadomo którędy zmierza szlak. Ruszamy. Tankujemy wodę przy cabanie Refugi Pla Estany. Ciekawa sprawa. Wszystkie te bezobsługowe schroniska w Andorra są dobrze wyposażone. Są zapałki, świece, worki na śmieci. Nawet mapa wisi na ścianie. I zasoby te są systematycznie uzupełnianie. Szlak biegnie początkowo na wschodnie zbocze, oczywiście w górę. Następnie jest długi trawers na zachód, odcinek bardziej stromy i dochodzimy na stawu Estany Forcats.

Stąd już niedaleko na przełęcz. Idziemy po kamieniach i piargach wzdłuż brzegu stawów, odcinek bardziej stromy i już jest przełęcz Collada Estanys Forcats (2743)

Ponieważ szedłem przodem a moich towarzyszy nie było widać zostawiłem sprzęt na przełęczy i zacząłem podchodzić w kierunku Roca Entravessada (2927). Trudno powiedzieć na jaką wysokość podszedłem. Na pewno nie na sam szczyt. Zaczęły się komplikacje skalne, nie za bardzo też wiedziałem którędy na szczyt. No i na oko nie była to łatwa sprawa więc odpuściłem. Ale widoczki i tak były fajne. Na wschód w dole stawy Forcats i grań z Pic Racofred (2837). A na zachód stawy Baiau oraz stawy Escorbes oraz szczyt Pic de Escorbes (2788).

Wróciłem na przełęcz Collada Estanys Forcats (2743). Gdy wszyscy dotarli zaczęliśmy schodzić w kierunku schroniska Baiau, położonego nad stawami 230 m niżej. Nie pamiętam by były jakieś trudności techniczne. Nad stawami spotykają się dwa warianty szlaku GR11 z Andorra. Tak patrząc na otaczające szczyty nie miałem pojęcia którędy biegnie szlak od Coma Pedrosa. W każdym razie miejsce jest bardzo ładne. Oprócz nas nie ma tutaj nikogo.

Idziemy sobie spokojnie dalej, w dół, w kierunku doliny Val Ferrera rozglądając się za dogodnym miejscem do rozbicia namiotów na noc….

Trasa: Pla de Estany (2050) – Collada Estanys Forcats (2743) – Refugi Baiau (2517) – Pla Baiau (2198)

29.07.2011