Pont d’Espagne – Lac Gaube

Pireneje 2011 Pont d'Espagne - Lac Gaube

Niestety ranek przywitał mnie deszczem. Opuściłem więc Val Lutour i pojechałem do Cauterets. Miasteczko jest duże, oczywiście jak na górką mieścinę. Kupisz tu wszystko co potrzeba. Strasznie dużo ludzi. Taka wypoczynkowa baza. Jest tutaj sporo miejsc noclegowych. Do tego bardzo dobry punkt wypadowy pod warunkiem, że posiada się własny transport. Za wyjątkiem Pont d’Espagne do którego kursuje lokalny transport. Zrobiłem zapasy i ruszyłem właśnie do Pont d’Espagne. Droga wiedzie serpentyną w górę. Na końcu jest bardzo duży parking. Kiedyś tu pewnie była wielka polna. Parking jest płatny. Wjazdu broni szlaban. Trzeba pobrać bilet, tak jak na francuskich autostradach. System jest automatyczny. Przed wyjazdem bilet trzeba włożyć do specjalnego automatu (automaty te znajdują się w zabudowaniu na drugim końcu parkingu). W zależności od czasu parkowania naliczana jest opłata. Taryfy są trzy: do godziny, do 12 godzin i ponad 12 godzin. W 2011 opłaty przedstawiały się odpowiednio: 3€, 5.5€, 8€. Około czternastej przestało padać i nieśmiało zaczęło wyłaniać się słoneczko. Postanawiam więc zrobić małą wycieczkę nad Lac Gaube. Lecz najpierw Pont d’Espagne. Atrakcją tego miejsca jest piękny wodospad. Dosłownie 5 minut od parkingu. Wszystko jest bardzo ładnie oznakowane, nie sposób nie trafić.

Nad Lac Gaube można się dostać z Pont d’Espagne na dwa sposoby. Tradycyjnie szlakiem lub wspomagając się kolejką (wyciągiem). Francuzi zrobili udogodnienia. Można nią wjechać na wysokość Lac Gaube. Z górnej stacji nad jezioro jest około 10 minut bez zmiany wysokości. (Właściwie to są dwa wyciągi, pierwszy przy parkingu, drugi trochę wyżej). Ja oczywiście nie korzystam z kolejki. Szlak nad Lac de Gaube prowadzi bardzo ładną ścieżką, w większości w lesie. Przewyższenia jest tylko 240m, dojście zajmuje około 30 minut nieśpiesznym krokiem. Nad jeziorem znajduje się knajpa (i chyba jakiś hotel). Widać północe ściany Vignemale.

Można pójść wyżej w głąb Val Gaube, w stronę Vignemale, do schroniska Oulettes de Gaube (szlakiem GR10). Dzisiejszy dzień traktowałem jako rekonesans wracam więc do Pont d’Espagne, szerokim traktem prowadzącym do górnej stacji wyciągu. Później w dół, czymś co przypomina trasę narciarską.

Trasa:Pont d’Espagne (1496) – Lac de Gaube (1731) – Pont d’Espagne (1496)

4.07.2011