Sierra Espierba – Circo Pineta

Trasa w dolinie Val Pineta prowadząca na grań Sierra Espierba. Piękny widok na Circo Pineta i Monte Perdido.
Pireneje 2018, Sierra Espierba - Circo Pineta:

Początek na małym parkingu obok drogi prowadzącej z Bielsa do końcu doliny Val Pineta. Na skręcie do malutkiej wioski Espierba. Można oczywiście podjechać wyżej. Lecz muszę wrócić, robiąc pętlę, i nie za bardzo chce m się iść pod górę po całym dniu. Ruszam więc teraz, niestety asfaltem. Raczej skrótu nie ma.

Asfalt kończy się za wioską. Zaczyna się szeroki szutrowy trakt. W sumie można stąd wyruszyć, robiąc krótszą pętlę, bez schodzenia do podnóża Corco Pineta. I może to jest lepszy wybór. Ale nic to, idę dalej. Trudno się połapać którędy. Nie ma znaków. Przez las. W kilku miejscach są rozwidlenia, trzeba na czuja. I tak aż do polany skąd zaczynamy podejście granią. Powoli otwierają się widoki. Co raz piękniej.

Jest wyraźna ścieżka. Aczkolwiek nie wiadomo za bardzo dokąd prowadzi. W dole widać drogę z Parzan, chyba szutrowa, nie wiem.  Można nią dość wysoko wjechać. Chciałem wejść na Comodoto lecz coś źle poszedłem i sumie zrobiłem trawers stokiem. Na jakąś przełączkę i mały szczycik. Skąd zszedłem na przełęcz, hmm chyba na wyższą Petramula, do szlaku GR11.

Dalej w dół, pięknie widać Circo Pineta. Zejście do końca Val Pieneta dłuższe niż przypuszczałem. Był tam darmowy parking, byłem tam kilka razu. W tym roku się zdziwiłem bo parking jest płatny i dużo mniejszy, część odgrodzili. Nie wiem czy już będzie zawsze? Wielka szkoda bo to bardzo dobry punkt wyjścia.

Powrót niezbyt ciekawy. Szlak wytyczono poniżej asfaltowej drogi, trzeba się od czasu do czasu przedzierać przez zarośla i lasek. Chyba już lepiej pójść asfaltem.

  • Data: 17.07.2018
  • 19.9km, +1190, -1190