Tuc Port de Vielha

Wejście na szczyt Tuc Port de Vielha (2606) z którego rozciąga się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach.
Wejście na Tuc Port de Vielha, Pireneje 2019 - Widok w kierunku Pico de Aneto
Widok w kierunku Pico de Aneto

Byłem już na tym szczycie, 10 lat temu. Pamiętałem, że rozciąga się z niego piękna panorama. Postanowiłem więc wejść jeszcze raz, na dobry początek tegorocznych wędrówek po Pirenejach. Miejscem startu jest mały, nieco ukryty parking nad wlotem do Tunelu Vielha od południowej strony. Myślę, że można w pobliżu spokojnie rozbić namiot. Woda jest nieco w dole w potoku lub tuż za zabudowaniami. Jest źródło. Kiedyś to było schronisko Refugi San Nicolau. Obecnie nie wiem czy jest czynne. Co tutaj jestem, zawsze zamknięte na cztery spusty.

Wstaję skoro świt, czyli przed siódmą i wyruszam. Na szczyt nie jest daleko, trochę ponad 5km. Nie ma także trudności technicznych. Po prostu cały czas w górę. Jedno wypłaszczenie ze małymi, okresowymi stawami. Drugi przystanek to przełęcz Port de Vielha (2442). Biegnie tędy oznakowany szlak do Vielha. Z przełęczy na szczyt już bardzo blisko. Generalnie szedłem dość żwawo także tuż po 9, czyli niespełna 2.5h  byłem na szczycie.

No pięknie! Widoczek super. Widać najwyższe partie Pirenejów z Pico de Aneto na czele. Cała północna strona pod chmurami. W dole nad Lac Redon napływają chmury. Posiedziałem ze 2h i wróciłem tą samą trasą. Choć można by zejść nad Lac Redon i zrobić pętelkę. Może następnym razem ;). W sumie dobrze, że nie siedziałem dłużej, bo tuż po moim, powrocie rozpętała się burza. Nie muszę chyba dodawać, że nikogo nie spotkałem po drodze. Cały szczyt tylko dla mnie!

Panorama 360 ze szczytu Tuc Port de Vielha
  • Data: 9.07.2018
  • 10.5km, +955m, -955m