Tuca Salbaguardia (2754)

Tuca Salbaguardia, Pireneje 2006
Na szczycie Tuca Salbaguardia

Raczej łatwy do zdobycia, leżący na granicy hiszpańsko – francuskiej, pirenejski szczyt. Z wierzchołka rozciąga się piękna panorama na masyw Maladeta z najwyższym szczytem w Pirenejach, Pico de Aneto.

Wyruszam z Hospital de Benas (1754). Można dojechać tutaj autobusem z Benasque (zatrzymuje się przy campingu Aneto) lub własnym transportem. Parking jest duży i bezpłatny. Niestety, szczególnie w weekend była zatłoczony. A to z tej przyczyny, że dalej drogę strzeże szlaban i pani strażnik. Wszyscy więc udający się w kierunku La Besurta, schroniska Renclusa, Pico de Aneto itp. zmuszeni są w sezonie zostawiać swoje auta właśnie tutaj.

Wyruszam. Początkowo rozległym wypłaszczeniem, pokonując kilka strumyczków. Raczej trzeba się trzymać ścieżki i kopczyków bo teren jest podmokły i do tego jeśli zboczymy mogą być trudności w pokonaniu strumyków. Zaczyna się podejście, średnio forsowne z momentami po płaskim. Im wyżej tym piękniejsze widoki.

I tak aż do wąskiej przełęczy, właściwie tak zwanej brechy (czyli wyłomie w ścianie), czyli Portillon de Benas (2445; zwany też Port Venasque).

Jest to w tej okolicy najłatwiejsze przejście na stronę francuską. Do tego historyczne, bo to właśnie tędy w dawnych czasach przedostawano się do Francji czy Hiszpanii. I tędy podążali z Luchon pierwsi badacze i zdobywcy Pirenejów. By wejść na Tuca Salbaguardia tuż przed przełęczą trzeba odbić w lewo. Oczywiście zanim to zrobiłem zobaczyłem co widać po francuskiej stronie. Na szczyt wiedzie wyraźna ścieżka. Sporo ludzi przychodzi też z Francji więc może być jak na warunki pirenejskie spory ruch.

Początkowo jest w miarę prosto, dalej zygzakami. Jest jedno miejsce gdzie nachylenie jest dość spore, a ścieżka biegnie po śliskiej skale. By ułatwić trawersowanie zamocowano stalową linę (albo łańcuch, w tej chwili tak dokładnie nie pamiętam). Nie jest to jednak trudny odcinek. Na szczycie jest dużo miejsca. Widoczki są piękne w każdym kierunku.

W drodze powrotnej postanowiłem jeszcze sprawdzić widok z Portillon de Benas na Pico de Aneto. Według historycznych zapisków szczyt Maladeta wydawał się wyższy, w związku z powyższym najwyższy szczyt Pirenejów nie był w początkowej fazie eksploracji uważany za najwyższy (tak na marginesie za najwyższy długo uważano Monte Perdido). Sami oceńcie jak to wygląda:

Trasa: Plan de Hospital (1754) – Portillon de Benas (2454) – Tuca Salbaguardia (2754)

7.08.2006